Hayvancılığa Müjde

Kategori Haberler

Tarım ve Köy işleri Bakanı Eker’ Hayvancılık desteklenecek, çiftçiye kuraklık desteği verilecek’ dedi.Toplantıya çok sayıda Milletvekili katıldı.
Cemal İzol Genel Başkanlığını yaptığı Türkiye Damızlık Koyun-keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Genel Başkanı Cemal İzol düzenlediği istişare toplnatısına katılan Tarım ve köy işleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker’ çiftçinin tüm sorunları ile ilgileniyoruz hayvancılık desteğini artırdık, kuraklık sorununa ise destek vereceğiz ‘dedi.

Türkiye Damızlık Koyun, Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği istişare toplantısına katılan Tarım Bakanı Mehdi Eker, yetiştiriciliğin önemine dikkat çekerken, “Buğday ile Koyun gerisi oyun” deyimini hatırlattı.

Türkiye Damızlık Koyun, Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Cemal İzol yakın bir zamanda kurulan Merkez birliklerinin il birliklerinin teşkilatlanması, yetiştiricilerin örgütlenmesi için, amaçlı bir girişime başladığını benimsediği hedefle aktifleşmiş, ve ulusal boyutta belli bir yere ulaştığını kaydetti. “Böylece etkinliğimiz önemli bir yapıya kavuşturulmuştur” dedi.

 Türkiye Damızlık Koyun, Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği’nin istişare toplantısına katılan Tarım Bakanı Mehdi Eker, Türkiye’de 30 milyonun üzerinde koyun ve keçi olduğunu belirterek, her bir hayvan için yapılan 5 YTL’lik desteğin 10 YTL’ye çıkarıldığını ifade etti.

 KOYUN YETİŞTİRİCİLİĞİNİ ÖNEMSİYORUZ

Koyun yetiştiriciliğinin önemini belirten Bakan Eker, “Buğday ile Koyun gerisi oyun” diyerek halk arasında kullanılan bir deyimi hatırlattı. Eker, Anadolu Bozkırının büyük ölçüde koyun yetiştiriciliğine uygun olduğunu belirterek “Koyun bozkırlarda yetişir, yetiştirmezsek o bölgelerdeki topraklar erozyona uğrar, kum haline gelir. Koyunlar sürü halinde gezerken gübreleme yaparlar. İşte bunun için koyun önemlidir” dedi.

HAYVANCILIĞA ÖNEM VERİYORUZ

1 Milyar 300 milyon YTL 1 yıl içinde hayvancılığa para ayırdıklarını belirten Bakan Eker, bunun önemli bir kısmını yem bitkilerine harcadıklarını kaydetti. Küçükbaş hayvancılığa verdikleri önemden dolayı ayrı bir destek getirdiklerini söyleyen Bakan Eker “Türkiye’de 30 milyonun üzerinde koyun, keçi var. Türkiye’de her bir hayvan için 5 YTL desteğimiz bulunuyordu. Bunu yüzde 100 artış yaparak 10 YTL’ye çıkardık” şeklinde konuştu.

2002’den 2007’ye ARTIŞ

2002 yılından bugüne kadar koyun ve keçi ürünlerini önemli miktarda artırdıklarını ifade eden Bakan Mehdi Eker deri üretiminin 2002 yılında 4 milyon iken 2007 yılında 6 milyona çıkarıldığını ifade etti. Keçide yüzde 65, yün tiftikte yüzde 21.3 merinosta yüzde 39’luk bir artış sağladıklarını belirten Bakan Eker koyun etinde yüzde 55, keçi etinde yüzde 57 bir artış elde ettiklerini de kaydetti.

ELLE SAĞIM YERİNE MAKİNELİ SAĞIM

Koyun etinin ve koyun sütünün köyde doğmamış, köy hayatıyla fazla içli dışlı olmamış bir kişi için sıkıntılar doğurduğunu ifade eden Bakan Eker, ürünleri şehirde ki vatandaşların damak tadına uygun hale getirecek tesislerin faaliyete geçirilmesi gerektiğini ifade etti. Koyun etinin sığır etine göre kolestrolünün daha düşük olduğunu da söyleyen Eker, bunun iyi anlatılması gerektiğini kaydetti. Eker, elle sağım yerine makineli sağıma geçilmesi gerektiğinin de altını çizdi.

ULUSAL BOYUTA ULAŞTIK

Türkiye Damızlık Koyun, Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Cemal İzol yakın bir zamanda kurulan Merkez birliklerinin il birliklerinin teşkilatlanması, yetiştiricilerin örgütlenmesi için, amaçlı bir girişime başladığını benimsediği hedefle aktifleşmiş, ve ulusal boyutta belli bir yere ulaştığını kaydetti. “Böylece etkinliğimiz önemli bir yapıya kavuşturulmuştur” dedi.

HAYVAN KAÇAKCILIĞI KONUSU

Başkan İzol, Bilgili ve tecrübeli bir ekip çalışması içerisinde hayvancılık sektöründe, ilkeli hedefler konusunda hemfikir, yeniliklere açık, güncel teknolojiyi yakından izleyip, güvenilir kaliteli hizmet sunmayı hedeflediklerini kaydetti. Üyelerinin tüm ihtiyaçlarına birebir cevap veren, çözümler üretmeyi, öncülük ettiği projelerle ülke genelinde refah düzeyini yükselterek, katkı sağlamanın temel amaçları olduğunu belirten İzol hayvan kaçakçılığının milli ekonomiyi, üreticileri ve halkın sağlığı açısından tehlike arz ettiğini söyledi.

HAYVANCILIĞA DESTEK ZENGİNLİĞİN ANAHTARI

İzol şöyle konuştu “Hükümetimiz ve Sayın Bakanımızın gerekli ihtimamı göstermesine rağmen, hayvan kaçakçılığı azalmış, ancak henüz tamamı ile ortadan kalkmamıştır. Küçükbaş hayvanların, kayıt altına alma işlemleri tamamlandığında, kaçak hayvan ticareti asgari düzeye inecektir. Tarım ve hayvancılık bu ülkenin ana unsurudur, şah damarıdır. Bu sektörde üretimi arttırmak, insanımıza aş sağlayacak yegane kapıdır. Hayvancılığa destek, ülke zenginliğinin anahtarıdır”

 istişare Toplantısına  ak Parti Şanlıurfa Milletvekili Zülfikar İzol, Diyarbakır  Milletvekili İhsan Arslan, ve çok sayıda Milletvekili ile, Tarım Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ferhat   Şelli  ile çok sayıda bürkrat katıldı. 2 gün süren istişare toplantısınında Tarım ve hayvancılık sorunları ele alındı. Bakan Eker ve konukların onuruna Şanlıurfa  Akif Çekirge saz gurubu tarafından sıra gecesi düzenlendi.

HABER KAYNAĞI: www.sanliurfa.com  17 Temmuz 2008 Perşembe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir