Osmaniye Damızlık Koyun- Keçi Yetiştiricileri Birliği olarak koyun keçilerde soy kütüğü ve ön soy kütüğü çalışmalarına başladı.

Kategori Genel, Haberler

Osmaniye  Damızlık Koyun- Keçi Yetiştiricileri Birlik Başkanı Mustafa Saygılı Tarım ve Orman Bakanlığına Birlik olarak Soy Kütüğü ve Ön Soy Kütüğü çalışmaları için yaptıkları başvurunun kabul edildiğini açıkladı.

Proje Kapsamında 1250 küçükbaş hayvanın  Soy Kütüğü ve Ön Soy Kütüğü Kayıt Tutma çalışmasına başladığı ifade eden Birlik Başkanı Mustafa Saygılı “Bakanlığımızda bu çalışmayı uygun görüp, resmi yazıyı yazdılar.  Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği  ilimizde Birliğimize üye olan kişilerin hayvanlarından 500 adet ivesi koyunu,  500 adet akkaraman koyunu ve 250 adet kıl keçisi ırklarından olmak üzere toplamda 1250 adet küçükbaş hayvanda Soy Kütüğü ve Ön Soy Kütüğü Kayıt Tutma çalışmasına başladı” dedi.

Projede  Birlik  bünyesinde  proje teknik elemanı görev alacağını kaydeden Osmaniye  Damızlık Koyun- Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Saygılı “Soy Kütüğü ve Ön Soy Kütüğü çalışmalarını köy köy, çeşitli ilçelerimize toplantılar düzenleyerek üyelerimizi bilgilendirdik. Bu çalışmanın yapılan toplantılarda bütün yönleriyle ele aldık. Küçükbaş hayvan yetiştiricilerine hayırlı olmasını diliyorum. Bizler yetiştiricilere bu konuda gereken her türlü desteği vereceğiz. Soy kütüğü uygulamasının başarılı sonuçlar getireceğine inancımız sonsuzdur. İlimizde birlik olarak, koç teke istasyonu kurmak için çalışmalarımız tüm hızıyla devam etmektedir. Yaptığımız bu çalışmalar sonucu  ilimizde ve ülkemizde küçükbaş hayvancılık daha verimli ve karlı bir iş kolu haline gelecektir” sözlerine yer verdi.

SAYGILI “KOÇ TEKE İSTASYONU HAYIRLI OLSUN”

Birlik olarak yeni projeler hazırlayarak üyelerine sunarak hayvancılık alanında her türlü ihtiyacını karşılamaya devam edeceklerini ifade eden Başkan Saygılı  Koç teke istasyonun  yetiştiricilere hayırlı uğurlu olmasını diledi.

Osmaniye Damızlık Koyun- Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Saygılı  “Koç teke istasyonu ile kendi koçumuzu ve tekemizi ürettiğimiz zaman farklı illere gidip de koç teke almamıza gerek kalmayacaktır. Et açığını kapatmanın ve yem girdi maliyetini düşürmenin en önemli yolu küçükbaş hayvancılıktan geçer. Bizler bu bilinçle birlik olarak üyelerimize daha iyi hizmet edebilmek adına var gücümüzle çalıştık, birçok projeyi hayata geçirdik. SOYBİS de kullanılacak 3000 adet işaret küpemizi talep ettik. SOYBİS ile ilgili birlik personellerimiz sahada çalışmaya başladılar. Bizlere her türlü desteğini veren başta Tarım ve Orman Bakanımıza ve tüm Bakanlık çalışanlarına teşekkür etmeyi bir borç biliyorum. Yaptığımız Genel Kurulun hayırlara vesile olmasını temenni ederken, herkese saygı ve sevgilerimi sunuyorum” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir