Osmaniye Kadın Çiftçiler Yarıştı

Kategori Haberler

Tarım Bakanlığı’nın başlattığı “Çiftçi Kadınlar Bilgi ve Proje Yarışması”nın Osmaniye 9 Mart 2011 Çarşamba günü Osmaniye İlinde gerçekleşti..  Dünya Kadınlar Gününden hemen sonrasında yapılan etkinlik büyük ilgi gördü..Ülke ekonomisinde ve tarımsal üretimde büyük payı olan çiftçi kadınların   bilgilerini paylaşmaları,özgüven kazanmaları ve kendilerini daha iyi ifade edebilmeleri açısından önem taşıyan söz konusu bilgi ve proje yarışması gibi etkinlikler hiç şüphe yok ki kadınların ekonomik ve sosyal hayatta güçlenmelerini sağlamada ciddi katkılar sağlayacak.

Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah `Kadın Çiftçiler Yarışması´ programında yaptığı konuşmada kadınlara uygulanan şiddeti kınadığını söyledi.

Osmaniye Tarım İl Müdürlüğünün düzenlediği yarışma Ahmet Şekip Ersoy Kültür Merkezinde yapıldı.İl merkezinde iki ve ilçelerden olmak üzere toplam 8 bayanın yer aldığı `Kadın Çiftçiler Yarışıyor´ bilgi yarışmasını bütün sorulara doğru cevap veren Kadirli ilçesinden Huriye Şekerli kazanırken ikinciliği Düziçi ilçesinden Emine Şahin, üçüncülüğü ise Sumbas ilçesinden Cennet Avan elde etti.Osmaniye Merkez, Kadirli, Düziçi, Sumbas, Hasanbeyli, Toprakkale, Bahçe ilçelerine bağlı köylerde bayanların yer aldığı yarışmada yarışmacılara tarım ve ekonomisi konularından toplam 15 soru soruldu.

Yarışmada birinciliği elde eden Kadirli den Huriye Şekerli´nin 9 il birincisinin katılacağı bölge finalinde Osmaniye´yi temsil edeceği bildirildi.Yarışma sonunda birinciye buzdolabı, ikinciye çamaşır makinesi, üçüncüye fırın hediye edilirken, bütün yarışmacılara katılım belgesi, yemek takımı, gıda kolisi ve çeşitli hediyeler verildi.

Ödül töreninde konuşan Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah yarışmada emeği geçenlere teşekkür ederek kadına şiddet konusuna değindi.Cerrah, “Kadınlarımıza şiddet uygulayanları kınıyoruz. Anneler bizim baş tacı yapılacak en değerli varlıklarımızdır. Bizleri dünyaya getiren, kundakta iken büyüten, gecesini gündüzüne katarak istirahatından fedakarlık yaparak bizlere sütünü veren her türlü imkanı sağlayan annelerimizdir. Onlar şehir merkezlerinde iş sahibi, köylerde de büyük fedakârlıklarla çalışarak bizlere her türlü yardımcı olan, bizlerin dert ortağı, iş ortağı ve erkeklere birer emanettir. Bu emanetlere sahip çıkmalıyız. Kesinlikle şiddet uygulanmasına karşıyız.” şeklinde konuştu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir