Saygılı; Küpesiz kurban almayın.

Kategori Genel, Haberler

Osmaniye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Saygılı, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde tüketicileri uyararak Kurban alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

Kendisinin de yıllardır Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliği yaptığını belirten Başkan Saygılı sağlıklı kurban almanın püf noktaları olduğunu belirtti.

Osmaniye İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Saygılı “Kurban satın alırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var. Sağlıklı bir kurbanlık almak için çok dikkatli olmak gerekiyor ve kurban alırken iyi bir gözlem şart. Hayvanın sağlıklı veya kurban olup olmayacağını anlamak için bazı özelliklerine dikkat etmek gerekiyor. “ dedi.

Kurbanlık alacak vatandaşlara da aileleri ile birlikte güzel bir Kurban Bayramı geçirmeleri dileklerinde bulunan Başkan Saygılı Kurbanlık Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar konusunda da “ Öncelikle kurban satın alırken hayvanın kulağında veteriner kontrolünden geçtiğini gösteren bir küpenin olması gerekiyor. Bunu yanı sıra hayvanın sağlıklı olduğuna dair veteriner hekim sağlık raporu gerekli. Keçilerde hayvanın bir yaşını doldurmuş olması gerekirken, koyunlarda bu zorunlu değildir. Koyun eğer bir yaşındaki bir koyun görünümünde ve fiziğindeyse oda kurbanlık olur. Satın almak istediğiniz kurbanlık hayvanın tepkilerine dikkat edin. Eğer hayvan ona yaklaştığınızda hareketlerinize tepki vermiyorsa sağlıklı olmayabilir. Ayrıca burun akıntısı ayağında sakatlık ya da herhangi bir uzvu eksikse bu hayvan da kurban olmayabilir.” Dedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir